10 Yıllık Amerika Vizesi

10 Yıllık Amerika Vizesi

Amerika vizesine sahip olmak 10 yıllık bir süre içinde Amerika seyahatlerinizin kolaylaşması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda başvuru sahiplerinin ret cevabı almasına yol açan vize sürecinden de kurtulmak anlamına geliyor. 10 yıllık Amerika vizesi bu süre zarfında Amerika’ya yapacağınız seyahatlerin sorunsuz ve prosedürler olmadan gerçekleşmesi demek.

10 yıllık amerika vizesi

10 Yıllık Amerika Vizesi Ayrıcalığı

Amerika Birleşik Devletleri, başvuru sahiplerinin vize almak istemelerindeki amaçları iki vize tipine ayırmış durumda.

  • Bunların ilki ticari toplantılar, mesleki anlamda ifade edilebilecek olan konferanslar, çoğunlukla iş görüşmeleri gibi toplantılara katılmayı amaçlayarak yapılan seyahatler için verilen B-1 tipi vize. 10 yıllık B-1 Amerika vizesi sahipleri bu vize ile 10 yıl boyunca yapacakları ABD seyahatlerinde en fazla 6 aya kadar Amerika’da kalış süresini kullanabiliyorlar.
  • İş ve ticari amaçlarla yapılacak olan seyahatler için alınacak olan vizenin dışında kalan, eğlence, kültürel, sanatsal, aile ve akraba ziyaretleri için ise B1/B2 vizesi veriliyor.

Her iki vize tipi de temelde 10 yıllık Amerika vizesi olarak değerlendiriliyor.

Bu vizeye sahip olan başvuru sahipleri, turistik seyahatlerinin amaçlarını kanıtlamalıdırlar. Bu koşul sağlandığında, yetkililer tarafından en fazla 6 aylığa kadar Amerika’da kalış süresini kullanmaları sağlanıyor.

10 yıllık Amerika vizesini diğer ülkelerin – özellikle AB ülkeleri – vizelerinden ayıran en önemli farkı, vize süresinin uzun oluşudur. Bu özelliği ile dünyada en çok talep edilen vizelerin başında ABD vizesi geliyor.

Vizenin avantajları yalnızca 10 yıllık uzun bir süreye sahip olması değil elbette. 10 yıllık Amerika vizesi sahibi olanlar için diğer ülkelere vize almak da oldukça kolay. Çünkü Amerika vizesi sahipleri, dünyadaki en popüler vizeye sahip olduklarından, diğer ülkelerden vize almalarında ellerinde kaydadeğer bir referansa sahip olabiliyorlar.

 

10 Yıllık Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

B-1 ya da B-2 vizesi almak için başvuru yapanları ciddi bir sınav bekliyor. Vize konusunda standartları belirleyen ülke konumunda bulunması nedeniyle Amerika, sıkı güvenlik önlemlerine sahiptir.

Başvuru sırasında sizden istenen bilgi ve belgeler, en ince ayrıntısına kadar incelenir. Göçmen/mülteci olmadığınıza ikna olunduktan sonra ise sizlere 10 yıllık Amerika vizesi veriliyor.

Vize başvurusunda, pasaportunuz

Ds 160 adı verilen ve sizin 10 yıllık Amerika vizesi talebinizin neden/ler/ini açıklamanızı sağlayacak olan formu doldurmuş olmanız

Tüm vizelerde olduğu gibi bu vize için de gerekli olan vize ücretini yatırmanız

Sizi daha iyi tanımalarını ve Amerika vizesi talebinizin nedenlerini kanıtlamayı sağlayacak gerekli evraklarınızı tamamlamanız

Son olarak hazırlığınızın bir mülakatla yetkililer tarafından tekrar kontrolünün yüz yüze yapılması kalıyor. Bunun için de Amerika vize mülakat randevusu almış olmanız gerekiyor.

 

Amerika vize başvurusu hakkında daha fazla bilgi için Amerika Vizesi, mülakat ile ilgili detaylar için ise Amerika Vize Mülakatı yazımızı inceleyin.

 

 

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: