Amerika Öğrenci Vizesi – F1 Öğrenci Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi – F1 Öğrenci Vizesi

Dünyanın en popüler okullarına ve üniversitelerine ev sahipliği yapan Amerika’da eğitim almak isteyenlerin başvurduğu Amerika öğrenci vizesi ülkemizde en çok talep edilen vizelerin başında geliyor. Master programlarından sertifika programlarına, dil okullarından uzmanlık eğitimlerine kadar pek çok alanda eğitim imkanlarının sunulması, Amerika öğrenci vizesini de zorunlu kılıyor. Peki F1 öğrenci vizesi nasıl alınır? İhtiyaç duyanlar ve merak edenler için detaylar aşağıda.

amerika öğrenci vizesi

Kimler Amerika Öğrenci Vizesi Alabilirler?

Bu vize türüne başvuru yapabilmenin ilk ve en önemli şartı, Amerika’daki bir eğitim kurumunda tam zamanlı olarak eğitim alıyor olmanız. Part time alınan eğitimler, uzaktan eğitimler, e-öğrenme sistemleriyle aldığınız eğitimler için başvurunuz kabul edilmeyebiliyor. Amerika’da faaliyet veren çok sayıda eğitim kurumu, dil okulu bulunuyor ve bunların uygulamaları birbirinden farklı olabiliyor. Bu nedenle tam zamanlı eğitim kavramının karmaşaya dönüşmemesi için belirlenen kıstas, üniversite eğitimleri için haftalık yüz yüze 15 saatlik/kredilik eğitim alıyor olmanız. Şayet dil okuluna/kursuna devam etmek istiyorsanız bu süre haftalık olarak 18 saat/kredi olarak belirlenmiş.

Durumunuzu kanıtlamak için yurtdışı eğitim danışmanınızdan mutlaka eğitim kurumunuzun ve alacağınız eğitimlerin sürelerini öğrenin. Bu konu hakkında eğitim danışmanlık firması sizlere ayrıntılı destek sağlayacaktır.

 

Amerika Öğrenci Vizesi Başvurusu

Amerika’da öğrenci olmak, sunulan eğitimlerle kendini geliştirmek isteyenlerin vize başvurularında dikkat etmeleri gerekenler var. Bunun için öncelikle:

Pasaportunuz En Az 1 Yıl Süreyle Geçerli Olmalı

Pasaportunuzun gidiş ve dönüş için öngörülen 6 aylık kalış sürelerini de hesaba kattığımızda mutlaka 1 yıl daha geçerli olması gerekiyor. Önceki pasaportlarınız ve vizeleriniz varsa mutlaka onları da yanınızda bulundurun, onlar da size referans olabilir.

Başvuru Formları Sizi Tanıtan Belgelerdir

Amerika öğrenci vizesi başvuru formu, sizi ve Amerika’daki öğreniminize ışık tutan yegane belge olduğu için mutlaka doğru, anlaşılır ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmekte.

Vize için zorunlu olan son 6 ayda çekilmiş güncel görünümünüzü yansıtan ve Amerika vize fotoğraf özelliklerine uygun şekilde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğrafınız,

Eğitim Kurumu Kabul Belgesi

Amerika’daki eğitim kurumunun size gönderdiği, Amerika’da eğitim almanızı onaylayan belge.

Öğrenim Belgeleriniz

Öğrenci kimlik belgesi, diploma ya da diplomalarınız, varsa transkriptler Amerika öğrenci vizesi almanız için gerekli belgeler arasında.

Eğitim Ücretleri

Eğitim için ödeyeceğiniz ya da ödediğiniz ücretlerin faturaları, eğitim kurumuna kayıt olduğunuzu kanıtlar.

Finansman Bilgileriniz

Amerika’da eğitimleriniz boyunca yapacağınız harcamaların finansman kaynağının kanıtlamanız gerekli. Bu finansman aileniz, akrabanız tarafından karşılanıyorsa mutlaka onların mal varlıklarına ilişkin bilgilerin, banka dökümlerinin belgelendirilmesi şart. Kendi finansmanınızı kendiniz karşılayacaksanız çalıştığınız kurum, maaş bilgileriniz gibi bilgilerin mutlaka kanıtlanması gerekiyor.

Amerika’da alacağınız eğitim F1 öğrenci vizesi gerektirmiyor ise: Amerika vizesi sayfamızı da incelemelisiniz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: