Amerika Vize Mülakatı

Amerika Vize Mülakatı

Pek çoğumuzun bir sınav olarak algıladığı Amerika vize mülakatı yasal prosedürün bir parçasıdır ve bunu bu şekilde değerlendirmek gerekir. Zaman zaman şehir efsanesine dönüşen Amerika vize görüşmesinde sorulan sorular ve verilmesi gereken cevapların neler olduğu gibi tiyoları bir kenara bırakıp mülakatın neden gerekli olduğu ve vize mülakatı sırasında bizden asıl istenenin ne olduğunu bilmek önemli.

Amerika vize mülakatı, Amerika vizesine sahip olmak isteyenlerin başvuru için istenen belge ve bilgilerini eksiksiz olarak tamamlamalarının ardından Amerikan konsolosluğundaki vize işlemlerinin son adımını oluşturuyor.  Bu nedenle Amerika vize mülakatı öncesinde ve mülakat sırasında yapılması gerekenleri ayrı ayrı ele aldık.

 

 

Mülakat Öncesinde Yapılması Gerekenler Neler?

Yazımızın başlangıcında vize mülakatının, vize iş ve işlemlerindeki son halka olduğundan bahsetmiştik. Son işlemler için konsolosluğa ya da büyük elçiliğe gitmeden en az 3 gün öncesinde tamamlanması gereken şunlar:

  • Pasaportunuzun alınmış olması
  • Ds 160 formu adı verilen ve sizin vize almak istemekteki nedenlerinizi belirten formu doldurmuş olmanız
  • Amerika vizesi için gerekli ödemeyi yapmış (Vize Ücreti)
  • Sizi daha iyi tanımalarını sağlayacak gerekli evraklarınızı tamamlamış,
  • Son olarak vize mülakatı için randevunuzu almış olmanız gerekiyor.

Yukarıdaki tüm işlemleri tamamlamış ve aldığınız randevuya katılmak için yola çıkacaksanız cep telefonu, tablet vs. gibi elektronik eşyalarınızı yanınıza almayın. Amerika vize görüşmesi öncesinde güvenlik kontrolü yapılır ve bu kontroller sırasında dijital eşyalar, cep telefonları, tabletler içeriye alınmıyor. Güvenlik kontrolünün ardından gişedeki görevliye evraklarınızı teslim ederek bir sıra numarası alıyor ve bekleme salonunda sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Telaşa gerek yok. Amerika vizesi almaktaki amacınız iş, turistik geziler ya da eğitim amaçlı olabilir ancak orada sizin gibi sıra bekleyenlerin çok daha farklı sebepleri olabiliyor. Torununu görmeye gitmek için vize mülakatına katılan bir nine görmek sizi şaşırtmasın. Amerika hemen herkes için bir şekilde cazibe kaynağı durumunda.

amerika vize mülakatı

Amerika Vize Mülakatı İçin Sıra Size Gelince

Buna tam olarak mülakat değil, ABD vize görüşmesi tanımının yapılması daha uygun olabilir. Çünkü size yöneltilen sorular bilgilerinizi test etmeye yönelik değil, çoğunlukla sizi tanımaya Amerika vizesi almak istemenizdeki amacı belirlemeye yönelik. Pek çok yerde Amerikan vizesi alırken sorulan İngilizce sorular olduğu anlatılsa da bu gerçeği yansıtmıyor. Mülakat için Türkçe ya da İngilizce tercih edebiliyorsunuz. Hangisinde kendinizi iyi hissediyorsanız onu tercih edebilirsiniz.

 

Amerikan Konsolosluğunda Sorulan Sorular

Her bir başvuru sahibi ve vize talebinin konusu farklı olduğu için sorular da kişiye yönelik olarak farklılıklar gösterebiliyor. Ancak biz bunları genel anlamda daha anlaşılır bir hale getirmek için;

  • Türkiye’de mevcut durumunuzu öğrenmeye yönelik sorular
  • Amerika’ya seyahat etmekteki amacınız
  • Bu seyahatlerdeki harcamalarınızın finans kaynağı
  • Son olarak seyahatinizin süresi en çok sorulan soru başlıklarıdır.

Bu sorular kişiye ve seyahatin amacına göre farklılıklar gösterebilir. Amerika turistik vize görüşmesinde sorulan sorular ile iş toplantısı katılmak için başvuru yapanlara sorulan sorular aynı olamayacaktır. Yöneltilen sorular sizi tanımaya, Amerika’ya gidiş amacınızın makul sebeplerinin varlığını belirlemeye ve mutlaka geriye dönmek için Amerikan makamlarının kabul ettiği bir ya da birkaç sebebinizin olmasını bekleyen sorulardan oluşur.

Vereceğiniz yanıtlar ve onları destekleyen kanıtlarınızın var olması vize mülakatını geçerek 1 ya da 2 yıllık değil tam tamına 10 yıllık bir Amerikan Vizesi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

 

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: