Amerika Vizesi Davet Mektubu

Amerika Vizesi Davet Mektubu

Amerika vizesi almak, bu alanda standartları belirleyen ülke konumundaki Birleşik Devletlerin sıkı denetimlerinden geçmek ve diğer tüm ülkelere yapacağınız seyahatlerde bulunmaz bir referans demek. Hal böyle olunca, ince eleyip sık dokuyan Amerikan yetkililerinin vize onayı verebilmesi için hemen tüm nedenlerinizin belgelendirilmesi avantaj kazandırabilir. Bunlardan biri de Amerika vizesi davet mektubu.

Amerika Vizesi Davet Mektubu Nedir?

Amerika’ya gitme nedeniniz bir tanıdığınız ya da yakınınızın daveti ise, bu davetin bir mektupla dile getirilmesi ve yetkili makamlara iletilmesi Amerika vizesi davet mektubu olarak adlandırılıyor. Niyet mektubu da diyenler yok değil.

amerika vizesi davet mektubu

Amerika Vizesi Davet Mektubu Ne İşe Yarar?

Sanılanın aksine Amerika vizesi davet mektubuna sahip olan herkes maalesef vize alamıyor. Öncelikle davet mektubunun Amerika’ya gitme nedeninizin bir kanıtı olduğunu unutmayın. Vize iş ve işlemlerinde Amerikan Konsolosluğu, ABD Göçmen Kanunları gereği, başvurusu onaylanıncaya kadar herkesi mülteci statüsünde görüyor. Vize davet mektubu, mülteci statüsünde olmadığınızı kanıtlamanızı sağlayacak bir belge olarak görülebilir. Bu nedenle vize işlemlerinde önemli görülen konulardan biridir.

 

Amerika Vizesi Davet Mektubu Kime ve Nasıl Yazılır?

Kimi zaman davet mektuplarının Amerikan Konsolosluğuna yazıldığına bile şahit olabiliyoruz. Ancak davet mektuplarının vize başvurusu sahibine yazılması gerekiyor. Bunun için noter onayına da gerek olmadığını belirtelim.

Mektup, Amerika’ya davetinizi açık anlaşılır ve samimi bir dille ifade etmelidir. Burada önemli olan konu, daveti yapan kişi ya da kurumun size bir anlamda sponsor olması, orada kalacağınız yere, tüm bu seyahatin finansmanın kim tarafından ne şekilde karşılanacağının belirtilmesi de önemli detaylardan.

 

Kimler Davet Mektubu Yazabilir?

Kişiler, firmalar, kurumlar, kuruluşlar gibi hemen herkes tarafından Amerika Vizesi Davet Mektubu alabilirsiniz. Ancak bu davet mektuplarının sizin orada kalıcı olmadığınızı kanıtlamanıza destek olacak şekilde olması önemli. Örneğin, sevgilinizden alacağınız davet mektubu vize memurunun vize talebinizi ret ile sonuçlandırmasına neden olabilir.

 

Amerika Vizesi Davet Mektubu Formatı

Birleşik Devletler, vize davet mektuplarında belli bir standart koymuyor. Mektup daha özel ve kişisel bir iletişim aracı olduğu için bununla ilgili bir standart konulması da bizce de doğru değil. Mektuplar vize almanız için bir araçtır. Kendinizi tanımlayabileceğiniz ve vize alma sebebinizi en iyi şekilde açıklamak için kullanabileceğiniz enstrümanlardan yalnızca biridir. Her davet mektubu sahibi, Amerika vizesi sahibi olacak diye bir kural elbette bulunmuyor. Bu anlamda vize davet mektuplarının vize almanız için sunacağınız nedenlerden yalnızca biri olduğunu unutmayın.

 

Amerika vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Amerika Vizesi

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: