İrlanda Konsolosluğu İstanbul

İrlanda Konsolosluğu İstanbul

İrlanda Konsolosluğu, İrlanda ve Türkiye arasında her iki ülkenin menfaatlerinin korunmasına yönelik olarak çalışan İrlanda hükümetinin temsilcisidir. Konsolosluklar ve büyükelçilikler temelde aynı görev amacıyla oluşturulmuş kurumlar olsa da aralarında gerek temsil ve gerekse iş ve işleyişleri bakımından farklılıklar taşır.

Konsolosluk ve büyükelçiliklerin temsil, iş ve işleyişleri konusunda kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var. Büyükelçilikler bulunduğu ülkede, temsil ettiği ülkenin en yetkili makamıdır. İstisnai durumlar dışında genel uygulama olarak başkentlerde kurulur ve en önemli görevi diplomatik olarak ülkenin en yetkili temsilcisidir. Başkent Ankara’da yer alan İrlanda Büyükelçiliği, İrlanda Hükümetinin Türkiye’deki diplomatik ve yönetsel olarak en yetkili kurumudur.

Konsoloslukların kuruluş amacı ise diplomasi alanındaki iş ve işlemlerin dışında kalan daha çok ekonomik, sosyal ve bireysel alanda ortaya çıkan sorunlarına çözüm üretmek olarak tanımlanabilir. Söz gelimi, evlilikler, ticari faaliyet gösteren firmaların o ülke içindeki çıkarları, temsil ettikleri ülkelerin kendi vatandaşlarının hukukunun takibi gibi konular başta olmak üzere vatandaşlarının her türlü sorunlarının çözümüne odaklanan bir misyon üstlenmişlerdir. Kurulmuş oldukları ülkelerin vatandaşlarına yönelik olarak da konsolosluk bünyesinde pasaport ve vize işlemleri ile de yetkili olan kurumlardır. İrlanda Konsolosluğu bu tanım içerisinde, İrlanda vatandaşlarının, siyasal, sosyal ve ekonomik anlamdaki ilişkilerinden doğan sorunların çözümünde görev alıyor olsa da Türkiye vatandaşlarına vize uygulamasından doğan iş ve işlemlerde yetkili bir mercii değildir.

İrlanda konsolosluğu

İrlanda Konsolosluğu’na Vize Başvurusu Yapılıyor mu?

Genel uygulama olarak gerek ülkemizde ve gerekse diğer ülkelerde vize ve pasaport işlemleri ile ilgili görevlendirmeler o ülkede görevli konsolosluklar aracılığıyla yapılmaktadır. Vize sürecinin yönetilmesi ve değerlendirilmesi iş ve işlemlerini de yürüten konsolosluklar vize başvurusunun doğrudan yapılabildiği kuruluşlar olarak karşımıza çıkar. Ancak İrlanda Konsolosluğu bu genel uygulamanın dışında kalan bir ülkedir. İstanbul İrlanda Konsolosluğu vize başvurularını kabul etmemektedir. Yapılacak başvurular için konsolosluk sizi yönlendirecektir. Bu nedenle vize başvurusu için vakit kaybı yaşamamanız için konsolosluğa vize başvurusunda bulunmayın. Bunun için randevu talep etmeyiniz.

İrlanda Konsolosluğu Nerede ?

Adres: İkitelli Osb Mahallesi, Eskoop Sanayi Sitesi D:A3 Blok, No: 172, 34490 Başakşehir/İstanbul
Telefon: (0212) 482 18 62

İrlanda Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

İrlanda vizesi başvurularında İrlanda Konsolosluğu’nun yetkili olmadığını az önce belirtmiştik. İrlanda’ya gitmek için vizeye ihtiyacınız varsa bunun için öncelikle vize başvurusu yapmanız gerekli. Vize başvurusu için konsolosluklar dışında iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki İrlanda’nın vize başvurularında görevli olarak yetkilendirdiği vize akreditasyon firmaları. Firmalar ülkemizde hemen tüm büyükşehirlerde faaliyet gösteren ve vize başvurularında sizden istenen bilgi ve belgelerin hazırlanmasında rehberlik yapan ve değerlendirme için konsolosluklara ya da büyükelçiliklere iletmekle görevli kuruşulardır. Kuruluşlar aynı zamanda yapacağınız başvurunun takibini de yapabileceğiniz firmalardır. İrlanda vizesi başvurusunda ikinci seçenek olarak karşımıza İrlanda Büyükelçiliği çıkıyor. Başkentimiz Ankara’da bulunan büyükelçiliğe de vize başvurusunda bulunabilirsiniz. İrlanda vize değerlendirme iş ve işlemlerinin tamamı için büyükelçilik yetkilidir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: