İrlanda Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda’da İngilizce dil eğitimi almaya karar verdiyseniz, sonraki süreçte İrlanda öğrenci vizesi nasıl alınır bilmeniz gerekiyor.

Avrupa’nın Schengen dışında kalan ve ülkemize vize uygulayan İrlanda, vize konusunda başvuru sahiplerini zorlayan kabul süreci işletiyor. İrlanda öğrenci vizesi konusunda sürecin yavaş işletilmesi nedeniyle çokça şikayet var. Tüm bunlara rağmen uluslararası düzeyde geçerliliği olan ve kendini dil eğitiminde kanıtlamış kuramlara sahip ülke, temel ve ileri düzeyde İngilizce eğitimi için çok doğru bir seçimdir.

Ülkemizdeki tüm pasaport türlerine ayrım yapılmadan vize uygulaması yapılmakta. Ancak köklü eğitim kurumlarının varlığı, dil eğitimindeki Avrupa’da seçkin bir yere sahip İrlanda, yalnızca ülkemizden değil, dünyanın dört bir yanından dil eğitimi için öğrencileri kendine çekmeyi başarıyor. İyi bir eğitim, insana yapılabilecek en büyük yatırımdır. Bu nedenle gerek temel düzeyde İngilizce öğrenmek ve gerekse mevcut dil becerilerinizi biraz daha ileri seviyelere ulaştırmak için İrlanda dil okullarının sunduğu imkanları araştırmanızda fayda var. Dil okullarına tanınan İrlanda öğrenci vizesi uygulaması, turistik amaçlı olarak yapılacak İrlanda seyahatlerinden daha kolay bir vize başvuru süreci  ile İrlanda’ya gidişiniz kolaylaşacaktır.

İrlanda Öğrenci Vizesi Ne Kadar Zamanda Çıkar?

İrlanda öğrenci vizesi, İrlanda hükümeti tarafından sadece İngilizce dil okullarında dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı bir uygulama yapılıyor. Dil okulunda alacağınız eğitimin süresiyle ilgili bu uygulamada, 90 günden az olan eğitimler ve 90 günden fazla olanlar için iki farklı vize türü bulunuyor. Ancak alacağınız vize türünü doğru bir şekilde seçmek gerekli. Çünkü giriş sırasındaki vize sonradan değiştirilemiyor.

İrlanda öğrenci vizesi nasıl alınır

İrlanda vizesi almak için öncelikle başvuru yapmanız ve başvuru sürecinin bitmesini beklemek gerekli. Bu süre uzun süreli kayıtlar için 7-8 haftayı bulabilecek bir süreç haline gelebiliyor. Dolayısıyla programınızı yaparken öncelikle uzun başvuru ve onay süreçlerini de göz önüne almalısınız.

İrlanda Öğrenci Vizesi İçin Neler Gerekli?

Artık hemen hepimizin bildiği, standart bir vize için gerekli olan, kimlik, fotoğraf, gelir durumunu gösteren belgeler ve İrlanda’ya giriş nedeninizi kanıtlayan belgelerin yanında;

  • Eğitim alacağınız okuldan kabul belgeniz,
  • Seyahatinizin amacını net ve anlaşılır bir şekilde gösteren dilekçeniz,
  • İrlanda dil eğitimlerine katılacağınız süre ve program içeriğini gösteren belge,
  • Öğrenci iseniz öğrenim belgesi, eğitim durumlarınızı gösteren belge.
  • Mezunlar için bitirme belgesi, diploma vs.
  • Çalışan bireyler için çalıştığı kurumdan alacakları sponsorluk yazıları,
  • İrlanda seyahatiniz boyunca masrafların karşılanmasını sağlayanları gösteren belge ve bilgiler.
  • Kayıt olduğunuz dil kurumuna yaptığınız ödemeyi gösteren belge ve dekontlar
  • Zorunlu sağlık sigortasının tarafınızdan yaptırılmış olması gibi durumunuzu tam ve net olarak kanıtlamanızı sağlayacak bilgiler sizden istenecektir.

Uzun süre geçerliliğe sahip İrlanda öğrenci vizesi almak başvuru sürecinde biraz daha zahmetli gibi gözükse de ülkenin sunduğu geniş eğitim olanakları düşünüldüğünde, kısa süreli öğrenci vizelerine oranla daha avantajlı olacaktır.

 

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: