İrlanda Vize Muafiyeti

İrlanda Vize Muafiyeti

İrlanda, AB üye ülkeleri arasında Schengen bölgesine dahil olmayan bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, ülkeye yapacağınız seyahatler için vize Schengen vizesi ile seyahat mümkün olmamakta. Kimi zaman haftalarca sürebilen İrlanda vize başvuru süreci seyahat öncesinde başvuru sahiplerini tedirgin ediyor. İrlanda vize muafiyeti tam da bu noktada başvuru sürecine dahil olmadan İrlanda’ya seyahat edebilmenizin yolunu açıyor.

Son yıllarda ülkemizden özellikle eğitim ve turistik seyahatler için talep gören ülkelerden biri olan İrlanda, özel destinasyonları, farklı kültürel dokusu ve mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikleri ile ilgi çekiyor. İrlanda’ya giriş için vize başvuru sürecine zamanınız yoksa, İrlanda vize muafiyeti için yeterliliğinizin bulunması durumunda, vize sürecini atlayarak kolayca İrlanda’ya giriş sağlayabilirsiniz.

Hangi Ülkeler İrlanda Vizesinden Muaf Tutuluyor?

Aralarında 56 ülkenin bulunduğu çoğunluğu Avrupa ülkelerinin vatandaşları İrlanda’ya seyahatleri için vize uygulaması bulunmamakta. Türkiye bu ülkeler arasında bulunmadığı için İrlanda’ya gidiş amacınız ne olursa olsun, mutlaka vize almak zorundasınız. Çoğunluğu Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkeleri İrlanda’ya giriş için mutlaka İrlanda vizesi almak zorundalar. Ancak burada küçük bir detay söz konusu, ülkemiz vatandaşları eğer İngiltere vizesi sahibi ise İrlanda’ya vizesiz olarak giriş yapabiliyor.

İngiltere Vizem Var İrlanda Vizesi Almak Zorunda mıyım?

2011 yılından bu yana pilot olarak uygulamaya alınan ve Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 17 ülke vatandaşları arasında İngiltere vizesi sahibi olanlar İrlanda’ya yapacakları 90 günden az seyahatler için İrlanda vize muafiyet programı kapsamındadırlar.

İngiltere Vizesi Geçerlilik Süresi Önemli

Seyahatiniz süresince geçerli bir İngiltere vizesine sahipseniz, İrlanda vize muafiyeti ile İrlanda’ya vizesiz giriş yapabilirsiniz. Mevcut İngiltre (Birleşik Krallık) vizesinin geçerlilik süresi burada oldukça önemli. İngiltere vizenizin süresi kısa ve İrlanda seyahatinizin tamamında geçerli olamayacaksa, İrlanda vize muafiyetinden yararlanmanız söz konusu değil. İngiltere vizenizin hem İngiltere hem de İrlanda’daki kalış sürelerinin tamamını kapsayacak süreye sahip olması gerekiyor.

Aksi taktirde yine İrlanda vize başvuru süreci sizleri bekliyor olacak. Diğer vize başvurularına oranla İrlanda vize konusunda deyim yerinde ise ince eleyip sık dokuyor. Başvuru sürecinde en çok yakınılan durumların başında sürecin çok uzun olması geliyor. Başvurunuzu seyahatinizden en az 6-7 hafta öncesinde yapmanız ve başvuru sürecinde bazen birkaç ayı bulabilen bir bekleme sürecine de hazır olmanız gerekiyor.

Schengen Vizesi İrlanda Vize Muafiyeti Kapsamında mı?

İrlanda vize muafiyeti

Avrupa Birliği üye ülkelerinin serbest dolaşımını sağlayan Scehngen vize programı, yalnızca Schengen Bölgesine dahil olan ülkeler için vize muafiyeti sağlıyor. Schengen vizesi sahibi iseniz Almanya, Belçika, Hollanda gibi pek çok ülkeye seyahatleriniz için vize almak zorunda değilsiniz. Ancak İrlanda için durum farklı. Schengen serbest dolaşım bölgesinde bulunmayan İrlanda’ya giriş için Schengen vizesi sahibi olmanız yeterli değil. Mutlaka vize başvurusu yapmanız veya geçerli bir Birleşik Krallık vizesine sahip olmanız gerekli. Kısaca Schengen vizesi İrlanda vize muafiyeti sağlamıyor.

 

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: