İrlanda Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

İrlanda Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Kuzey Avrupa ülkesi olan İrlanda, resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, vize başvurusu yapacak olanlar için yürüttüğü vize başvuru sürecinin önemli bir parçası da İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü. Vize başvurunuzun eksiksiz ve tam olarak yapılabilmesi için sizi en iyi tanıtan kriterlere sahip fotoğraflarınız da istenmekte.

 

İrlanda Vizesi Fotoğraf Özellikleri Neler?

İrlanda’ya turistik, eğitim, araştırma, aile birleştirme gibi farklı nedenlerle ve farklı türlerde ihtiyaç duyduğunuz vizeler için başvurunuzda sizden iki adet fotoğraf isteniyor. Biyometrik özellikte fotoğrafların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte vize başvurularında uluslararası standartlara uygun fotoğraflar başvuru prosedüründe önemli bir yer edindi. Pek çok başvurunun istenen özelliklerde fotoğraf olmadığı gerekçesiyle reddedilmekte. Bundan dolayı İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü, vize başvuru sürecinin istenen sonuca ulaşmasında önemli bir rol oynuyor.

İrlanda, AB üye ülkeleri arasında olduğu halde Schengen Bölgesi arasında bulunmayan bir ülke olduğu için kendi vize uygulama sürecini kendisi belirliyor. Bu nedenle kimi zaman birkaç ayı bulabilen vize başvurusu süreçleri, zamanı etkin kullanmak isteyenler için belgelerin eksiksiz olarak tam bir biçimde hazırlanmasını zorunlu kılmakta.

Son altı ay içinde çektirilmiş olan bir biyometrik fotoğraflar yerine 2018 yılından itibaren son güncel halinizi yansıtan ve en çok 3 ay önce çektirilmiş fotoğraflar isteniyor. Bunun yanında daha önceki pasaportlarınızda veya vizelerinizde kullanmadığınız bir fotoğraf olmalı.

 

İrlanda Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

İrlanda vizesi fotoğraf

Ülkelerin vize başvuru formlarının yanında sizden istedikleri vize fotoğraflarında boyutlar önemli. Hemen hepsinin artık standart olarak belirlenmiş biyometrik fotoğrafları zorunlu kılsalar da vize evraklarındaki farklılıklar nedeniyle sizden istenen İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü de farklılıklar gösteriyor.

  • Fotoğrafların boyutları 45mm x 35mm ölçülerde olması zorunluluk. Başvuruda istenen belgeler arasında ölçüleri net olarak size bildiriliyor.
  • Fotoğrafınızda yüzünüz kameraya dönük ve yüzünüzün tamamını kapsar şekilde çektirilmiş olması gerekiyor.
  • Gözleriniz açık, ağzınız kapalı ve doğal bir görünüm anınınız yakalandığı bir fotoğraf olmalı.
  • Gözlüğü sağlık sorunları nedeniyle gözünden ayırmayanların dışında, fotoğraflarınızın gözlüksüz olarak çektirilmesinde fayda var.
  • Fotoğraf için arka plan rengi de önemli bir kriter. Fotoğrafınızın arka planı mutlaka beyaz renge sahip bir fon olmalı.
  • Başınız fotoğrafın tam olarak ortasında olmalı, tüm fotoğrafın yaklaşık olarak %70 ile %80 arasındaki bir orana sahip olmalıdır.
  • Fotoğrafınız renkli olmalı, tercihen beyaz zemin üzerinde (açık renklerdeki fonlar da kabul ediliyor ancak desenli ve sadelikten uzak fon renklerinin kullanılmaması gerekiyor. ) çektirilmiş olması gerekli.
  • Fotoğrafların çerçevesiz olması da önemli bir konu. Daha estetik ve görsel anlamda iyi dursalar da fotoğraflarınızda kesinlikle çerçeve olmamalı.
  • Fotoğrafınızda baş uzunluğu 30-36 mm uzunluğa sahip olduğundan emin olun.

 

Başörtüsü Kullananlar Ne Yapacak?

Başörtüsü ve türban kullanımında, sizi tanıtmayı engelleyecek peçe, şal vb. aksesuarların kullanılmaması da önemli bir etken.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: