İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda, parçası olduğu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyük çoğunluğu gibi Schengen Bölgesi kapsamında bulunmadığı için kendi vize uygulamasını ve sürecini kendisi yürütüyor. Bu nedenle İrlanda seyahatiniz için İrlanda vizesi kaç günde çıkar, bilmeniz ve seyahat planınızı buna göre ayarlamanız büyük önem taşıyor.

irlanda vizesi kaç günde çıkar

İrlanda Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

İrlanda’ya seyahat nedeniniz her ne olursa olsun seyahat planınızı öncelikle vize başvurusu ve değerlendirme sürecini de dikkate alarak yapmanızda fayda var. Özellikle uçak rezervasyonu ve konaklama için yapacağınız rezervasyonların doğru zamanda yapılması yaşayabileceğiniz sorunları en aza indirecektir. Gerek yolculuk ve gerekse İrlanda’da kalacağınız süre içinde konaklayacağınız, kalacağınız yerlere ait rezervasyonların doğru zamanda ayarlanmaması nedeniyle oluşabilecek maddi kayıpların da önüne geçebilirsiniz.

İrlanda vizesi başvurusunu yapmak ve gerekli evrakların tamamını hazırlamak için gereken süreyi dikkate almak önemli. Çünkü vize başvuru türünüze göre sizden istenen belgeler de farklılık gösterebiliyor. Özellikle istihdam konularında çalıştığınız firma / şirketler ile ilgili çalışma biçiminizi ve gelir belgelerinizin yanı sıra size sponsor olan firmanın mali durumu ile ilgili belgeler de istenebilmekte. Bu nedenle seyahat planınızı yapmadan önce mutlaka bunları göz önünde bulundurmalısınız.

İrlanda vizesi başvurusunda, vize türünüz ne olursa olsun, temel olarak tüm başvuru sahiplerinden istenen belgeler bulunuyor. Bunlardan ilki geçerlilik süresi devam eden ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuz. Pasaportunuzda vize için en az iki sayfasının boş bulunması. Vize başvurusunda buna dikkat edilmediğinde pasaportunuzun yenilenmesi için de yine zaman kaybedeceğinizi unutmayın. Vize başvuru formunun doldurulması ve imzalanması da gerekiyor. Seyahatiniz süresince geçerli bir sağlık sigortası ve İrlanda Büyükelçiliği tarafından sizden istenen belirli standartlara sahip biyometrik fotoğrafınızın da çektirilmiş olması önemli. Yalnızca bu evrakların bile hazırlanması için de elbette zamana ihtiyaç var. Tüm belgelerin hazırlanmasından sonraki süreç ise İrlanda Büyükelçiliğinin sizin yaptığınız başvuruyu değerlendirmesine kalıyor. Büyükelçiliğin yapacağınız başvuruyu olumlu ya da olumsuz olarak cevaplaması da belirli bir süreç gerektiriyor. Tüm bu sürecin tamamı İrlanda vizesi kaç günde çıkar sorusunun da aynı zamanda cevabını oluşturmakta.

İrlanda Büyükelçiliği Değerlendirme Süreci

Vize başvurusunu yaptınız ancak İrlanda vizesi kaç günde çıkar merak ediyorsanız, hemen söyleyelim. İrlanda Büyükelçiliğinin vize değerlendirme süreci yaklaşık  10 gün sürüyor. İstisnai durumlar da göz önüne alındığında bu sürenin iki ya da maksimum 3 hafta kadar sürebileceğini de belirtmekte fayda var.

Bu nedenle İrlanda vizesi başvuru sürecini ve değerlendirme sürecini de birlikte hesaplayarak ortalama bir süre belirlemek ve seyahat planının buna göre ayarlamak önemli. Başvuru süreci için yaklaşık olarak 2 haftalık bir süre ve değerlendirme süreci için de yine ortalama 3 haftalık bir süreyi kapsayacağını hesaplarsak, İrlanda vizesi seyahat planınızı yaparken yaklaşık olarak 5 haftalık vize başvurusu ve değerlendirme sürecinin uygun bir zaman dilimi olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: