İrlanda vizesi Schengen mi?

İrlanda vizesi Schengen mi?

İrlanda vizesi Schengen mi sorusu aslında İrlanda’nın Schengen bölgesi içinde bulunup bulunmadığı ile ilgili. Soruya cevap vermeden önce Schengen tanımının ne olduğunu açıklamakta fayda var. Çünkü Schengen vizesi sahibi olanların da vizeleri her ülke için geçerli olmamakta. Schengen vizesinin kapsamını da ele aldığımız bu yazımızda İrlanda’ya yapacağınız seyahat öncesinde bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Schengen vizesi Avrupa Birliği üye ülkelerinden 26’sının bağlı bulunduğu bir müktesebatı kapsıyor. Üye ülkeler Schengen olarak adlandırılan ve kısaca serbest dolaşım olarak nitelendirebileceğimiz altı aylık süre içinde en fazla 90 günlük kalış süreleriyle sözünü ettiğimiz 26 ülke sınırları içinde vizesiz seyahat edebiliyorlar. Örneğin Almanya seyahatiniz için yaptığınız bir başvuru sonuncunda sahip olduğunuz vize; Almanya’nın Schengen bölgesi içinde yer alması nedeniyle aynı vize ile Avrupa’nın bölge üyesi diğer ülkelerine de seyahat edebilmenize imkan sağlıyor. Schengen vizesi sahibi olduğunuzda vize süreniz içinde üye devletlere de vizesiz seyahat edebiliyorsunuz.

İrlanda vizesi schengen mi

Schengen Vizem var İrlanda’ya Vizesiz Giriş Yapabilir miyim?

Schengen vizesi, akraba veya arkadaş ziyaretleri, turistik amaçlı seyahatler, iş ve istihdam ziyaretleri, konferans, eğitim, araştırma ya da yalnızca transit geçişlerde kullanılan bir vize türü. Seyahat etmek istediğiniz ülke için gerekli başvuruyu yapıp vizenizi aldığınızda tüm üye ülkelere de seyahat edebiliyorsunuz. Ancak burada önemli bir nokta var. Çünkü seyahat etmek istediğiniz ülkenin Schengen Bölgesi olarak adlandırdığımız müktesebata dahil olup olmadığını bilmek gerekiyor. Schengen Vizesi Avrupa Birliğini kapsamıyor. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasından Schengen üyesi ülkeleri kapsıyor. Burada yaygın olarak yapılan hata AB ile Schengen Bölgesi kavramının sık sık karıştırılması.

İrlanda, Avrupa Birliği üyesi Kuzey Avrupa ülkesidir. Ancak İrlanda AB üyesi olduğu halde Schengen Bölgesi olarak adlandırılan serbest dolaşım müktesebatına dahil olmayan bir ülke. İrlanda’ya yapacağınız seyahatleriniz için Schengen vizesi sahibi olmanız yetmiyor. Bu nedenle İrlanda vizesi almak zorundasınız. İrlanda vizesi Schengen mi sorusuna, İrlanda Schengen Bölgesi içinde yer almıyor cevabını vermek gerekir. Elbette bu durum yalnızca AB üyesi ülke vatandaşı olmayan ülkeler için geçerli. Vize uygulamasından İrlanda’nın muafiyet tanıdığı aralarında pek çoğunun AB üyesi ülkesinin bulunduğu 56 ülke var.

İrlanda Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

İrlanda vizesi Schengen mi sorusunu konu aldığımız bu yazımızda, İrlanda vizesi Schengen vizesi kapsamında olmadığı için mevcut bir Schengen vizesi sahibi olmanız İrlanda’ya vizesiz seyahate imkan sağlamıyor. İrlanda’ya giriş için ayrıca İrlanda vizesi başvurusu yapmanız gerekmekte. Pek çok ülkenin hem konsoloslukları hem de büyükelçilikleri vize başvurularını kabul etmekte. Ancak İrlanda bu yönüyle de farklı bir uygulamayı sürdürüyor. İrlanda konsoloslukları vize başvurularını ve onaylama sürecini yapmıyor. İrlanda vize başvurularını büyükelçiliğinde kabul etmekte. Elbette vize iş ve işlemlerini yürütmekle yükümlendirdiği vize akreditasyon firmalarını da belirtmemizde fayda var. Ülkemizde pek çok büyük şehirde temsilcilikleri bulunan akreditasyon firmaları aracılığıyla da büyükelçiliğe gitmeden vize başvurularınızı yapabilmeniz mümkün.

 

 

 

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: