Pasaport Nedir

Pasaport Nedir

İnternette yer alan pek çok sitedeki kullanıcılarda pasaport nedir ve nasıl alınır gibi temel bilgi eksiklerinin olduğunu gördük ve sizlere bu sayfayı hazırlamak istedik. Peki pasaport nedir ne değildir, nasıl alınır?

Pasaport, sizlerin yurtdışına çıkış kartınızdır. Sizleri temsil eden ve bağlı olduğunuz ülke tarafından verilen bu defter ile beraber çeşitli ülkelerden vizeler alınabilir ve başvurular gerçekleşebilir. Türkiye’de 5 milyonu aşkın vatandaş pasaport sahibidir. Pasaportların belli bir ömrü vardır ve bu süreç zarflarında ise yenilenmesi gerekmektedir. Bu sayede başvurular çok daha kısa süre içerisinde gerçekleşebilmektedir.

 

Pasaport çeşitleri nelerdir?

Pasaportlar kendi sınıflarına göre 4 farklı şekilde bölünmektedir. Bu sizlerin yaşantısı ve aynı zamanda dahil olduğunuz meslek gruplarına göre değişebilir;

  • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Renk)
  • Hususi Pasaport (Yeşil – vizesiz tüm ülkelere girebilir.)
  • Hizmet Pasaportu (Gri)
  • Diplomatik Pasaport (Siyah)

Bu pasaportlardan herhangi birisine sahip olarak, dilediğiniz ülkeye giriş yapmak söz konusudur. Eğer yeşil pasaporta sahipseniz (kamu görevlilerinin birinci dereceden akrabalarına veya doğrudan kamu görevlilerine verilir) doğrudan giriş yapabilme olanaklarına da sahip olabilirsiniz. Pasaport çeşitlerinin detayını bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Pasaport çeşitleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

 

Pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Pasaport başvurusu yapabilmek için öncelikle istenilen evrakların tamamlanması gerekmektedir. Daha sonrasında ise EGM sitesi üzerinden bir randevu almalı, randevunun verildiği alana istenilen tarihte giderek başvuru süreçlerini tamamlamalısınız. Devlet sizlerden bir harç ödemesi talep edeceği gibi, bankalara yatırılan bu harcın dekontu ile beraber başvuru süreçleri tamamlanmaktadır. Eğer herhangi bir sicil kaydınız yoksa ve yurtdışına gitmenizde sakınca görülmüyorsa, devlet 1 hafta içerisinde sizlere pasaportlarınızı hazırlar ve sunar.

Pasaport ile tüm ülkeleri ziyaret edebilir miyim?

Pasaport aldıktan sonra verilen tarihe ve pasaportunuzun sürecine göre bazı ülkelere gidiş haklarınız olacaktır. Ülkelerin bazıları vize talep etmezken, bazıları ise vatandaş kabulü sağlarken karşı taraftan vize talep etmektedir. Bu vizelerin tamamlanması ile beraber seyahatleriniz gerçekleştirilebilir ve başvuru olanakları doğrudan ele alınabilir. Sizleri tüm bu konulara istinaden bilgilendirmek ve fikir almanızı sağlamak bakımından çalışmaktayız.

Pasaportlar 6 ay ila 10 yıla kadar süreçlere sahiptir. Yani bu süreçler, sizlerin tekrar tekrar pasaport yenilemelerini de ortadan kaldırabilir. 6 ay ila 10 yıl arasında ki pasaport ömürlerine ödenecek ücrette doğrudan değişim göstermektedir. Her süre için pasaportlarda yer alan ödeme harç tutarı değişmektedir. Başvuruları daha hızlı ve kaliteli bir şekilde tamamlamak, aynı zamanda değerlendirme ortamı sağlamak bakımından siz de hemen bir başvuru süreci hazırlamaktan geri kalmayın.

 

Başvuruların sonuçlanması ile beraber siz de pasaport sahibi olabilir, bu sayede doğrudan vize alarak dilediğiniz ülkeye seyahat edebilme olanaklarına da sahip olabilirsiniz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: