Schengen Ülkeleri

Schengen Ülkeleri

1985 yılında AB vatandaşı olan kişilerin serbest dolaşım bölgesi yaratması bakımından Schengen Antlaşması imzaladığı bilinmektedir. İç sınırlarda ki kontrollerin kaldırılması, AB ülkelerinin çoğunluğu ve bazı AB ülkesi olmayan ülkelerinde işbirliği ile beraber bir Schengen bölgesi oluşturulmuştur. Bölgeyi oluşturan bu ülkelere Schengen ülkeleri denmektedir.

Bu Schengen işbirliğine dahil olan ülkeler, birbirleriyle paylaştıkları sınırlarda artık herhangi bir sınır kontrolü uygulamamalarıyla beraber seyahatlerini güvenle gerçekleştirebilir bir hal almıştır. Pasaport kontrolünden geçmeden herhangi bir Schengen ülkesinden, diğerine biletinizi alarak gidebilirsiniz! Schengen ülkeleri Avrupa’nın önde gelen topraklarını barındıran, birbirine sınır olan ülkelerin bağlantılarıyla oluşturulmuş bir kanal olarak görülür.

Schengen ülkeleri

Schengen Ülkeleri 2017 Listesi

Toplamda 26 ülke Schengen vizesiyle alımlar yapmaktadır. Schengen ülkeleri arasında Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre yer almaktadır.

Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve Lüksemburg ülkeleri tarafından kurulan Avrupa Birliği, daha sonrasında ise bünyesine 22 farklı ülkeyi daha dahil etmiştir. Schengen Vizesi çalışmalarını da yaklaşık 22 yıllık süreç boyunca tüm dünya vatandaşlarına sağlamaktadır. Schengen ülkelerinden vize almak istiyorsanız ve AB vatandaşı hakkınız yoksa, bu durumda yapabileceğiniz tek şey Schengen geçici vize sahibi olabilmek için konsolosluklara başvurmaktan geçiyor!

 

Schengen ülkeleri güvenliği nasıl sağlanıyor?

Schengen ülkeleri arasında vatandaşların ve turistlerin güvenliğini sağlamak oldukça önemli! AB ülkeleri makamları, AB sınırlarında ki vatandaş ve turistlerin güvenliğini sağlamak amacıyla sınır yönetimi hususuna ilişkin işbirliği yapmaktadır.

 

  • The Vize Bilgi Sistemi (VIS) Schengen ülkeleri kısa süreli vize başvurularıyla ilgili veriler olmak üzere, tüm vize verilerini bu sistemde paylaşabilmektedir.
  • The Schengen Bilgi Sistemi (SIS) Schengen ülkeleri suç işlediğinden şüphe edilenler, AB’ye girme veya katılma hakkı olmayan vatandaşlar. Kayıp vatandaşlar veya çalıntı – kayıp mallarla seyahat yapan vatandaşlar hakkında bilgi paylaşımları bu sistemden yapılmaktadır.

 

Uzun süreli Schengen vizesi nasıl alınır?

Eğer herhangi bir AB ülkesinde doğmadıysanız, bu vizenin kalıcı sahibi olabilmek için iş maksadı ile bir Schengen ülkesine çalışma vizesi başvurusu yapmalısınız. Bu başvuruların dahilinde ise ülke sizlerden 5 yıllık düzenli çalışma ve oturma izni sağlar.

Schengen ülkeleri bu süreç zarfında sizleri inceleme altında tutar ve süreç boyunca herhangi bir suç işlemezseniz, sizlere vatandaşlık hakkı tanır. Böylelikle bir AB vatandaşı olabilir ve vizenin tüm faydalarını ön planda tutabilirsiniz.

Ayrıca Schengen vizesi sayfamızı inceleyerek hangi ülkeleri ziyaret edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: