Ulusal vize

Ulusal vize

Ulusal vize, AB ülkelerinde D tipi Schengen vizesi şeklinde sağlanan ve tüm AB ülkelerinin tümüne seyahat etme hakkı vermektedir. Buna istinaden AB’ye bağlı olmayan ülke vatandaşları, geçici Ulusal vize alarak, diledikleri gibi ülkelerde çalışma ve oturma izinlerine sahip olabilirler. Herhangi bir ülkeye gidebilmek için bu tip bir vize alabilmek oldukça önem taşıyan durumlar arasında görülmektedir. Günümüzde ise bu vizelere sahip olarak artık seyahatleri çok daha kolay bir hale dönüştürmek de söz konusudur. Peki, Ulusal vize nasıl alınır?

 

Ulusal vize nasıl alınır?

iDATA’ya bağlı olarak sağlanan ve Almanya, İtalya gibi ülkelerin sunmuş olduğu D tipi vize, doğru bir başvuru yapılmasıyla beraber tarafınıza sunulabilir. Öncelikle konsolosluklardan randevu alınmalı, böylelikle bir başvuru süreci tamamlanmalıdır. Günümüzde de birçok kişi, başvuruları yapabilmek için İDATA altyapısını tercih etmektedir.

  • Başvuruları gerçekleştirmek adına ülkenin sahip olduğu başvuru formlarını doldurun,
  • Seyahat sağlık sigortasını hazırlayın,
  • 2 adet biyometrik fotoğrafa sahip olun,
  • Pasaportunuzun minimum 2 sayfası boş olmalı, 1 yıllık süreci olmalı ve 10 yıldan eski olmamalı,
  • İkametgah kaydı alınmalı, adli sicil kaydı alınmalı ve nüfus cüzdanının aslı / fotokopileri,
  • Eğer öğrenim veya iş amacıyla gidiyorsanız kurumların sizleri davet ettiği davetiye mektubu,

Alınmalıdır. Bunlar alındıktan sonra başvurular tamamlanır ve daha sonrasında iDATA üzerinden takipleri gerçekleşebilir.

 

Ulusal vize ne kadar sürede çıkar?

Ulusal vize alabilme süreci 10 güne kadar uzayabilir. Bu süreç zarfında iDATA üzerinden kontrollerin yapılmasına ve başvuru süreçlerinin tamamlanmasına katkı sağlayabilirsiniz. Başvuruların olumlu bir şekilde sonuçlanabilmesi bakımından da evrakların eksiksizce konsolosluklara sunulmuş olması hayati önem taşımaktadır. Aksi halde ikinci defa başvuru yapmak durumunda kalabilirsiniz.

 

Ulusal vize ücretleri

Ulusal vize ücretleri, evrakların ve belgelerin hazırlanması, aynı zamanda konsolosluklara ödenecek harç tutarlarına göre değişim göstermektedir. Bu hizmetler tamamlandıktan sonra ise başvuru ortamı hazırlanabilir. Ayrıca herhangi bir danışmanlık firmasıyla çalışıyorsanız, sizleri temsil ettikleri süreç ve uğraşlarına istinaden bir takım ödeme daha çıkartmanız gerekmektedir. Danışmanlık firmaları, sizlerin Ulusal vize almasına ciddi anlamda katkı sunmasından kaynaklı pek çok kişi tarafından da önemsenmektedir. Daha basit yöntemler dahilinde belgelerinizi almak ve başvuruların tamamlanmasına olanak tanımak bakımından siz de hemen bu yöntemleri tercih etmekten geri kalmayın. Artık başvuruları yapmak çok daha kolay ve basit bir hale dönüşüyor. Günümüzde milyonlarca vatandaş evraklarla beraber sunumlarını gerçekleştirmekte ve bir başvuru ortamı yaratmaktan da geri kalmamaktadır.

Almanya’nın ulusal vizesi hakkındaki yazımıza da göz atmanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: