Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan, son katılımlarla birlikte 26 Avrupa üye ülkesinin de içinde bulunduğu Schengen Bölgesi üyesidir. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin Avrupa bölgesinde serbest bir dolaşım için yaptıkları anlaşma gereği, Schengen vizesi sahipleri, sözünü ettiğimiz bu 26 üye ülkeye ek bir denetim ya da vize işlemlerine gerek kalmadan seyahatlerini yapabilmektedirler. Bunun için yapılması gereken Yunanistan turistik vize başvurusu yapmaktır.

 

Yunanistan Turistik Vize Nedir?

Yukarıda değindiğimiz Schengen Bölgesi üyesi olan Yunanistan’a yapılacak olan tatiller, geziler ve eğlence amaçlı seyahatler için başvurulması gereken vize, Yunanistan turistik vizedir. Bu vize ile 180 gün içerisinde ve 90 günü aşmayacak olan turistik seyahatler için Yunanistan turistik vize başvurusu yapılması zorunludur. Schengen üyesi ülkelere daha önce seyahat etmemiş olanlar için bu süre ilk başvuruda kısa süreli olarak tutulur. Kısa süreli (örneğin 1 hafta gibi) verilen Yunanistan turistik vize, Yunanistan’a yapılacak sonraki seyahatlerde kademeli olarak artırılır ve bu süre 90 günlük süreye tamamlanır.

 

Yunanistan Turistik Vize Başvurusu

Yunanistan turistik Vize başvurusu yapabilmek için öncelikle gerekli evrakların tamamlanması gerekiyor. Yunanistan’a turistik amaçlarla seyahat etmeyi düşünen başvuru sahipleri, Yunanistan turistik vize başvurularını yapabilmek için Yunanistan Konsolosluğu’nun ülkemizde yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine ve vize başvuru hizmetleri sunan akredite seyahat acentalarına yapabilirler.

Ancak başvuru sahiplerinin Yunanistan turistik vize başvurularını, seyahatlerinden en fazla üç ay öncesine kadar yapmaları istenmektedir.

 

Yunanistan Turistik Vizesi İçin Hangi Evraklar İsteniyor?

Vize için başvuru yapacak olanların öncelikle doldurmaları gereken Yunanistan Turistik vize başvuru formu var. Bu formun doğru bilgilerle doldurulması vize almanızı kolaylaştıracaktır. Başvuru formu doğru bir biçimde doldurulmalı ve başvuru formuna fotoğraf da eklenerek teslim edilmelidir. Başvuru formunun nasıl doldurulacağını görmek için bu yazıyı incelemenizi tavsiye ederiz.

Pasaportunuzun son on yıl içinde çıkartılmış olması, en az 6 ay daha geçerli ve vizenin işlenebilmesini sağlayacak en az iki sayfasının boş olması gerekiyor. Aksi halde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Başvuru sırasında sizden Yunanistan’a gidişini hangi yoldan yapacaklarını ve Yunanistan’da nerede kalacaklarını da belgelendirmeliler. Turistik amaçlı seyahatler için kalınacak otel bilgileri, varsa otel konfirmesi işlevsel olabilir.

18 yaşından küçükler için vize başvurularında yasal vasilerin iznini beyan edecek belgelerle ebeveynleri tarafından yapılabilmekte.

Yukarıda adı geçen belgelerin güncel olması ise son derece önemli… Tüm belge ve bilgilerin en fazla son üç ay içinde hazırlanmış olması, güncel bilgi sunabilmeniz için önem taşıyor. Hatta bazı belgelerin daha da yakın tarihlerde hazırlanmış olması gerekmektedir.

Yunanistan turistik vize başvurularında biyometri uygulaması yapılmaktadır. Başvuru sahipleri için başvurunun tamamlanabilmesinde VIS olarak adlandırılan Vize Bilgi Sistemi kapsamında parmak izi taraması yapılmaktadır.

 

Yunanistan vizesi için yapacağınız başvuru turistik değil ise, bu yazımızı inceleyebilirsiniz: 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: