Pasaport Çeşitleri

Pasaport Çeşitleri

Pasaport çeşitleri pek çok kişi tarafından merak edilmekte. Sizlere bu yazımızda pasaport türleri ve aynı zamanda hangi kişilerin, pasaport çeşitleri arasından hangilerini alabileceğine dair bazı bilgiler aktaracağız.

Pasaportlar, yurtdışı seyahatlerinizi gerçekleştirmeniz ve yasalara aykırı olmadan ziyaretleri tamamlayabilmeniz açısından önemlidir. Özellikle havalimanı, kara gümrük girişi veya deniz limanı girişleri esnasında sizlerden pasaportlar talep edilmekte; aksi halde ülkenin topraklarına adım atmanız engellenmektedir. Pasaport almak için; Pasaport nasıl alınır sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

 

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Pasaport çeşitleri aşağıda belirtilmiştir:

  • Umumi pasaportlar (Bordo Pasaport): Sıradan vatandaşların alabileceği, pasaport cüzdan bedeli ve aynı zamanda yıllık harç ücretlerini ödemesi dahilinde sahip olabilecekleri pasaport türüdür. Rengi bordodur. Vizeli ülkelere giriş yapabilmek açısından mutlaka konsolosluklara başvuru yapılmalıdır.
  • Hususi pasaportlar (Yeşil Pasaport): Bu pasaport sahibi olan kişiler vize alma sıkıntılarıyla uğraşmadan, doğrudan herhangi bir ülkenin topraklarına giriş yapabilirler. Genel olarak kamuya bağlı olarak çalışan vatandaşlar ve birinci dereceden akrabalara sahip olan vatandaşlara sunulmaktadır. Yeşil pasaport sahipleri devlete bağlı olarak çalışan öğretmenler, avukatlar, doktorlar, belediye çalışanları ve bunların birinci derece akrabalarına sunulmaktadır.
  • Hizmet pasaportu (Gri Pasaport): Hizmet pasaportları devlet görevi altında çalışan veya yurtdışında herhangi bir ülkeye hizmet etmek amacıyla gidecek olan vatandaşlara verilmektedir. Bu sayede yurtdışına girişler için ekstradan vize almanıza gerek kalmadan, izin belgeleriyle beraber giriş ve çıkış işlemleri tamamlanabilmektedir.
  • Diplomatik pasaportlar (Siyah Pasaport): Diplomatik pasaportlar milletvekillerine, belediye başkanlarına, parti başkanlarına, başbakanlara ve cumhurbaşkanlarına verilen bir pasaport türüdür. Herhangi bir vize almadan diledikleri gibi yurtdışı seyahatlerini tamamlayabilirler. Diplomatik pasaport sahiplerinin pek çok ülkeye vize alma durumu söz konusu dahi değildir.

 

2018 yılı Pasaport ücretleri

Pasaportlar, sizlerin aylık veya yıllık talepleri, aynı zamanda defter ücretleriyle beraber şekillenmektedir. Başvurulardan sonra ise sizlere pasaport randevusu için uygun bir tarih seçmeniz istenir. Bu tarih öncesinde ise ödemeleri harç olarak istenilen banka hesaplarına yatırmanızı talep eder. Ödemelerden hemen sonra ise makbuzu devlet görevlilerine sunarak, siz de pasaport sahibi olabilirsiniz;

 

Pasaport cüzdan bedeli 2018 tarihi itibari ile 108TL’dir!

 

Bunun dışında ise 6 ay için 245 TL, 1 yıl için 309 TL, 2 yıl için 436 TL, 3 yıl için 574 TL, 3 yıldan fazlası için (10 yıla kadar) 764 TL pasaport harç bedelleri talep edilmektedir. Bu harç bedellerini ödeyip, makbuzlarınızı alarak hemen siz de bir başvuru süreci başlatabilirsiniz. Devlet sizlere pasaport verirken sicil belgelerinizi incelemekte ve yurtdışına çıkışında sakınca görmediği kişilerin bu belgelere sahip olmasını talep etmektedir. Bu sayede artık başvuruları çok daha basit ve kolay bir biçimde gerçekleştirebilmek de söz konusudur.

Daha detaylı bilgi için pasaport türleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: