DS 160 Formu

DS 160 Formu

Amerika vizesi için başvuru yapanların mutlaka yapması gereken işlemler arasında DS 160 göçmen olmayan vize başvuru formu doldurmak, başvuru sahiplerini en fazla zorlayan bölümdür. DS 160 formu sabit bir form değidir ve farklı durumlar için farklı soruları karşınıza çıkarır. Hal böyleyken zaten pek çok kişinin yabancı olduğu bu işlemler iyice zorlaşabiliyor. Siz de Amerika vizesi için başvuru yapma arifesindeyseniz bu yazıyı dikkatlice inceleyin.

 

DS 160 Formu Nasıl Doldurulur

İlk kez Amerika vizesi için başvuru yapanlara göre DS 160 formunun nasıl doldurulacağı bilinmezlikler içerir. DS 160 formunun doldurulması için temel olarak halen geçerliliğini koruyan bir pasaporta ve Amerika vizesi için belirtilen özelliklere sahip biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız var.

 

DS 160 Formu Doldur

Amerika vize başvurusu yapma arifesinde olanların biraz araştırma yaptıktan sonra malum arama motorunda “DS 160 formu doldur” şeklindeki aramaları yapmaları kaçınılmazdır 🙂

DS 160 formu doldur

Biraz daha tecrübe Amerika elektronik başvuru merkezinin web sitesine girilmelidir.

Pasaport üzerinde yer alan bilgilerin kesin bir doğrulukla forma geçirilmesi büyük önem taşımakta. Kimlik bilgilerinin girilmesinden sonra ikamet bilgileri, mesleki bilgiler, aile ile alakalı bilgiler, seyahat geçmişi ve Amerika seyahatine dair detaylar birbirini doğrulayacak şekilde girilmelidir.

Daha önce yapılmış vize başvurularından ret alınıp alınmadığı ile ilgili soruların da doğru cevaplanması ve sebebinin çok iyi bir şekilde, ikna edici biçimde açıklanması gerekir. Zira ufak bir yanlış ifade vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

Tam olarak anlayamadığınız maddelerin detayını iyice araştırmalı veya profesyonellere danışmanızı tavsiye ederiz. Yukarıdaki arama sonuçlarında “ds 160 formu yanlış doldurdum” ve “ds 160 formu düzeltme” aramalarının oldukça fazla olduğu görülmektedir. Buradan da bu fotoğrafı sadece şaka amaçlı koymadığımı belirtmek isterim 🙂

DS 160 formu Türkçe değildir ve İngilizce olarak doldurulması gerekir. Ancak aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi sağ üst köşeden dil seçimi yapıldığında formda yer alan maddelerin Türkçe açıklamaları yanlarında verilmekte. Yine de formu İngilizce bilmeyen birisinin doğru bir biçimde doldurması pek mümkün değildir.

 

 

Ds 160 Formu Örneği

Aşağıda bir DS 160 formu örneği bulunmaktadır. Form dijital olarak doldurup ve doldurulduktan aşağıdaki gibi pdf çıktısı alınabilir. Görüldüğü gibi formun ilk sayfasında başvuru sahibinin fotoğrafı bulunuyor. Siz de vize fotoğrafınızı çektirdiğiniz zaman fotoğrafçınızdan resmin dijital halini istemelisiniz.

DS 160 formu örneği

DS 160 formu türkçe örnek

 

Form işlemleri bittikten sonra randevu ekranından uygun tarihe randevu aldıktan sonra randevu tarihinde Amerikan Konsolosluğuna gitmelisiniz. Pek çok ülkede bu esnada doldurulan formun basılmış hali istenmekte ya da zaten form el ile doldurulmakta. Ancak DS 160 formunun üzerinde kırmızı olarak “kişisel kopyanız – görüşmeye getirmeyin” yazmakta. Dolayısı ile DS 160 formu çıktısı almak kendi isteğinize kalmış.

Umarım DS 160 formu doldurma rehberi tadındanki bu yazı size de Amerika vize başvurunuzda rehberlik eder ve yardım sağlar. DS 160 formu doldururken tam olarak ne anlama geldiğini anlamadığınız maddeleri iyice emin olmadan doldurmamanızı tekrar hatırlatmak isterim. Sorularınızı yorum bölümünde belirtmekten çekinmeyin.

Kaynak: VizeyeBasvur.com https://www.vizeyebasvur.com/ds-160-formu/

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: