Ankara İrlanda Büyükelçiliği

Ankara İrlanda Büyükelçiliği

Ülkelerin yabancı bir devlet sınırları içinde temsil edildiği en büyük makam olarak karşımıza çıkan büyükelçilikler, ülkelerin başkentlerinde bulunur ve kendi ülke vatandaşlarının hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla faaliyet gösterirler. İş ve işleyiş bakımından konsolosluklarla aralarında farklılıklar bulunmaktadır. Ankara İrlanda Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde İrlanda Devleti’nin temsil edildiği en büyük makamdır. Ancak pek çok ülkeden farklı olarak İrlanda Büyükelçiliği, ülkemize vize uygulama sürecinin de tarafı ve yürütücüsüdür.

İrlanda Büyükelçiliği

Büyükelçilik ve Konsolosluk Arasında Ne Fark Var?

Gerek bulunuş nedeni ve gerekse ülke içindeki takip ettikleri iş ve işlemler nedeniyle büyükelçilikler ve konsolosluklar arasında ciddi farklılıklar bulunur. Büyükelçilikler, başkentlerdeki çoğunluğu diplomatik iş ve işlemleri kendine vazife edinmiştir. Bu yönüyle birlikte hareket ettikleri konsolosluklardan ayrılırlar. Konsolosluklar kendi vatandaşlarının vize, pasaport, ticari menfaatler, evlilik, boşanma gibi sosyal hayatın hemen tüm alanlarında yaşayabilecekleri sorunlara çözüm üretmek amacıyla yapılanmış kurumlardır. Bu uygulamaların tarafı kendi vatandaşları yerine bulunulan ülke vatandaşlarının seyahat istekleri de olabilir. Ülkede yaşayan ya da ülkeyi ziyaret eden, ticari faaliyetlerde bulunan vatandaşlarının sayısıyla doğru orantılı olarak konsolosluklar açılabilir. Ülkemizdeki pek çok ülkenin konsoloslukları, kendi vatandaşlarına daha kolay ulaşabilmeleri için büyük şehirlerde yer alırlar. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi büyük şehirlerde karşılaşabileceğiniz konsoloslukların asıl amacı kendi vatandaşlarının menfaatlerini yakından takip etmektir.

İş ve işlemlerindeki farklılıkları genel olarak bu yönüyle tanımlamak mümkün. Ancak İrlanda devleti için durum biraz farklı. Pek çok ülkenin vize ve pasaport işlemlerinde yetkili kıldığı konsolosluklar yerine İrlanda hükümeti büyükelçilik yoluyla vize başvuru iş ve işlemlerini yürütmekle görevlidir. Büyükelçilik, temsil ve diplomatik ilişkilerin yürütülmesinin yanı sıra vize başvuru ve sürecinin de yöneticisi ve uygulayıcısıdır.

İrlanda Konsolosluğu Vize Başvurusu Kabul Ediyor mu?

Bu soruya hemen ‘hayır’ cevabını verebiliriz. Çünkü İrlanda devleti vize iş ve işlemlerinde konsolosluk yerine büyükelçiliğine bu yetkiyi vermiştir. İrlanda’ya seyahat etmek isteyenlerin, mevcut alışkanlıklar gereği İrlanda Konsolosluğu’na vize başvuruları bu nedenle kabul edilmemektedir. Çünkü İrlanda’ya vize almak isteyenler için başvuru mercii konsolosluk makamı değil, İrlanda Büyükelçiliği’dir.

İrlanda Büyükelçiliği Nerede?

Büyükelçiliklerin her ülkede, istisnai durumlar dışında, başkentlerde görev yaptığından bahsetmiştik. Ülkemizdeki İrlanda Büyükelçiliği de başkent Ankara’da aşağıdaki adreste faaliyetlerini sürdürüyor.

İrlanda Büyükelçiliği Adresi: 

Ankara Gaziosmanpaşa semtinde yer alan büyük elçiliğin tam adresi, Ugur Mumcu Caddesi No.88 MNG Binası, B Blok Kat 3 Gaziosmanpaşa’dadır.

İrlanda Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

İrlanda vize başvuruları için yetkili makam İrlanda Büyükelçiliği ve İrlanda hükümetinin yetkilendirdiği akreditasyonu olan acenteleridir. Diğer ülkelere vize başvurularında konsolosluklarla haşır neşir olan vize başvuru sahipleri konsolosluk yerine büyükelçiliğin bu görevi yürütmesine şaşırabilirler. Ancak ülkemizde İrlanda Büyükelçiliği vize başvurularını ve vize sürecini yöneten makam konumundadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: